تصویری از وضع اقتصادی یک خانواده لبنانی

اقتصاد و تجارت مقاومت

پول لبنان

حتما دیده اید افراد ساده لوحی که تصور می کنند کل لبنانی ها با پول ایران زندگی می کنند! یا افرادی که فکر می کنند هرچی لخت و پتی و دلخوش در لبنان هست، با پول ما درحال خوشگذرانی هستند! یا حتی افرادی که از تحریم مالی حزب الله خوشحال شده اند و قطع حساب های بانکی بیمارستانهای شیعیان برایشان دلچسب بوده است.
متاسفانه برخی افراد به خاطر تبلیغات ماهواره ای دشمن تصور می کنند ایران مبالغ کلانی که باید در کشور خودمان خرج شود به مردم لبنان داده و می دهد. این تصور کاملا غلط است.
اولا مبالغی که در لبنان خرج می شود، تحت عنوان بودجه دفاعی است و برای امنیت شهروندان ایران در نظر گرفته می شود و در هر حالت، خرج نان و آب مردم نخواهد شد.
دوم اینکه این مبالغ به مردم لبنان داده نمی شود. بلکه به گروه های مقاومت داده می شود و برای آموزش و تهیه اسلحه خرج می شود. شاید ندانید، اما اگر نیروهای اداری و نظامی حزب الله را در بیشترین حالت، 30 هزار نفر در نظر بگیریم، شاید 7000 حقوق بگیر داشته باشد. بسیاری از افراد شغلشان حزب اللهی گری نیست. بیشتر جوانان توسط حزب الله آموزش نظامی می بینند تا در هنگام جنگ از سرزمین خودشان دفاع کنند. اینها حقوق بگیر نیستند. هر کسی سر کار و شغل خودش است. (اعداد و ارقام دقیق نیست. چون آمار رسمی وجود ندارد. اما از بین 2 میلیون شیعه که نصفشان هم حزب اللهی نیستند، تقریبا همین نسبت به دست می آید)
نکته آخر اینکه حقوق این حزب اللهی ها، در حد کف پایه حقوق مصوب قانون لبنان است که تقریبا یک سوم زیر خط فقر قرار دارد. اگر بخواهیم واقع بین باشیم، ما در واقع در لبنان به مردم ظلم کرده ایم و آنها را زیر خط فقر نگه داشته ایم.
مدتها بود می خواستم تصویر مناسبی از وضع اقتصادی زندگی در لبنان ارائه دهم که مقاله زیر کار را راحت کرد. این مقاله که ترجمه آنرا در ذیل می خوانید، به برآورد هزینه های یک خانواده می پردازد و با بررسی آن متوجه می شویم که درصد عمده مردم زیر خط فقر هستند. چون درآمد عمده مردم بین 500 تا 1000 دلار است.

این مبلغ مورد نیاز یک خانواده چهار نفره است. نوشته ناجی البستانی - ترجمه محمود علوی
بیکاری در لبنانبر اساس آمار هیئت های رسمی دست اندرکار در لبنان، میزان بیکاری امسال به بیش از 25% در نیروی کار رسیده است. 36% از آنها از نسل جوان هستند و 47% از فارغ التحصیلان جدید. مسائل فراوانی در تشدید بیکاری موثر بوده، از جمله نبود فرصت های شغلی جدید و وجود کارگران خارجی خصوصا سوریه ای. بطور قطع این میزان بیکاری، اثرات فاجعه باری برای جامعه لبنان به دنبال خواهد داشت.
بر حسب آمار، میزان لبنانی هایی که زیر خط فقر زندگی می کنند رشد فزاینده ای داشته و 10% لبنانی ها جزو فقرای فراموش شده محسوب می شوند. بطوریکه نمی توانند احتیاجات اولیه خود را تهیه کنند. 30% لبنانی ها زیر خط فقر هستند. یعنی کسانی که به سختی می توانند خوراک و پوشاک و مسکن و تحصیل را بدون وام و کمک، تامین کنند.
برای یک خانواده معمولی لبنانی که تنها دو فرزند داشته باشند مخارج و هزینه ها به شرح زیر خواهد بود:
1- معدل مخارج ماهیانه برای تهیه مواد غذایی و خوراکی و نیازهای منزل (لوازم بهداشتی و شستشو و غیره) نمی تواند از 500$ کمتر باشد.
2- هزینه تحصیل برای دانش آموز در مدارس با سطح درسی خوب، شامل قسط مدرسه و لوازم التحریر و غیره سالی 4000$ است. یعنی ماهی 333$ که برای دو فرزند می شود معادل 666 دلار.
3- میانگین هزینه قبوض آب و گاز و تلفن ثابت و موبایل و اینترنت و برق (برق دوگانه: قبض شرکت برق و قبض موتور برق) بین خانواده ها متفاوت است اما اگر بریز و بپاش صورت نگیرد اقلا 200$ هزینه آن است. باید بدانید این رقم اگر اشتراک برق قویتر داشته باشید بسرعت افزایش خواهد یافت. یا مثلا اگر اشتراک تلوزیون کابلی داشته باشید یا بیش از یک خط تلفن همراه در منزل وجود داشته باشد.
4- میانگین هزینه حمل و نقل شامل بنزین، بیمه، معاینه فنی، مالیات، تعمیرات، درصورتی که خانواده تنها یک ماشین در اختیار داشته باشد، تقریبا 200$ خواهد شد. اگر دو ماشین داشته باشند این رقم براحتی افزایش خواهد یافت. یا اگر ماشینشان قدیمی و پر مصرف و به خرج افتاده باشد یا مسافت بین منزل و محل کار زیاد باشد هزینه بیش از رقم مذکور خواهد بود.
5- میانگین هزینه ماهیانه متفرقه مثل لباس و کفش و وسایل شخصی اعم از عطر و ادکلن و وسایل اصلاح، به 200$ می رسد.
6- میانگین هزینه برای مناسبت های اجتماعی مثل مهمانی دادن یا عروسی رفتن و هدیه های عروسی و تولد، هرچند بستگی به سطح زندگی و کلاس خانواده و تعداد آشنایان و دوستان دارد اما بطور میانگین لا اقل 100 دلار ماهی خرج بر می دارد.
7- میانگین هزینه تعمیرات منزل و وسایل آن یا عوض کردن وسایل قدیمی با جدید یا صرف هزینه های غیر مترقبه از 100$ کمتر نیست.
8- میانگین هزینه برای شارژ ساختمان و پارکینگ چه در منزل چه برای رفتن سر کار، از 100$ کمتر نیست.

اقتصاد لبنانبا یک حساب سریع متوجه می شویم هزینه های یک خانواده معمولی چهارنفره از 2000$ کمتر نیست. تازه این رقم بدون محاسبه اقساط وام مسکن یا خودرو یا خرید لوازم منزل است. همچنین هزینه سرمایش و گرمایش اعم از گازوئیل و گاز و برق در آن محاسبه نشده است. همینطور هزینه های تفریح مثل سینما و رستوران و گردشگاه ها مورد محاسبه قرار نگرفته. اگر خانواده بیمه تامین اجتماعی نداشته باشد، هزینه حق بیمه شرکت های خصوصی بیمه اضافه خواهد شد. بر اساس نظر کارشناسان اقتصادی، شکی نیست که خانواده های لبنانی با درآمد زیر 2000$ فقیر محسوب می شوند. ممکن است زوجین شاغل باشند و روی هم 2500$ دراورند اما 600 یا 700 دلار بازپرداخت وام داشته باشند که این باعث می شود زیر خط فقر محسوب شوند.
همچنین بر اساس نظر صاحبنظران اقتصادی، هزینه یک زندگی مرفه در لبنان با در نظر گرفتن قیمت های کنونی و هزینه های یک خانواده چهار نفره، 4000$ است بطوریکه هر شخص بطور میانگین، 1000$ نیاز دارد. و این ربطی به سن ندارد چرا که هرچند برخی مخارج نوزاد کمتر است اما هزینه زایمان و پوشک و غیره، دکتر، مهد کودک و غیره به آن اضافه می شود. باید بدانیم زندگی مرفه در لبنان شامل سفرهای آخر هفته، رستوران رفتن، سفر خانوادگی در تابستان (عموما به خارج) خواهد بود. با توجه به این آمار و ارقام، حالت فقر در بخش بزرگی از شهروندان لبنانی به چشم می خورد. در این سالها تعداد شهروندان طبقه متوسط کم شده و تفاوت بین فقیر و مرفه بسیار زیاد گشته است.

تحقیق فوق نشان می دهد، وضع اقتصادی لبنان، برای طبقات متوسط رو به پایین، آزار دهنده است. زندگی مرفه، هزینه ای معادل اروپا در بر دارد و چنین حقوقهایی عموما در لبنان پرداخت نمی شود. همیشه از اینکه چطور یک حزب اللهی یا حتی مردم سطح پایین تر، زندگی خود را می گذرانند در تعجب بوده ام. یک حزب اللهی اگر از خودش مسکن نداشته باشد، از پس هزینه زندگی و اجاره بر نخواهد آمد.

نظرات (۲۹)

 1. سلام
  طاعات و عباداتتون قبول درگاه حق
  این حرفها گفته میشوند ولی کو گوش شنوا ! آنهایی که باید بخوانند و بفهمند همچنان به زندگی کبک وارشان ادامه میدهند ...
  در هر صورت برای تمامی عزیزان و برادران و خواهرانم در لبنان آرزوی عاقبت بخیری دارم ...
 2. سارباننننننن

  بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است
  شمامیگی اینا هیچی دریافت نمیکنن ولی حرفاتون با دیدهها تناقض داره .نمونش شهید********* که عکسای خیلی زیادی تو اینترنت داره . لباساش وکفشاش اکثرا مارک نایکه . سال اخرشهادتشون دوسه دفعه اومده ایران که عکساش هست .وعکسای دیگه ای ازسالهای قبلتشرم هست که توایران میومده .اتاقشو که توفیلمها بود یه اتاق خیلی بزرگ بایه تخت خیلی بزرگ ومیزتوالت با مقدارزیادی عطروادکلن وروغن و.. واتاقشون بادکوراسیون جدید دوسه سال پیش باکولرگازی وتلویزیون ال سی دی  بزرگ و همیشه هم اخرین مدل موبایلا دستشه اونم اخرین مدل موبایل  اپل . یه دخترعموهم تواینستاگرام داره که اونم همیشه تو سفر وخوشگذرونی خارج ازکشوره .یامشهده یاقمه یا رفته عراق یاحتی اروپا . من فقط برام سواله که ایناازکجا میارن ؟ بحثم اصلا نیش وکنایه به حرفهای شما یابه مقاومت نیست ولی میخوام بدونم چطوری مقاومت پول نداره ولی **** انقدر تیپ وظاهرش وکلاسش به یه جوونه مایه دار میخورده ؟. من جواب میخوام امااگه کامنتمو نشون ندادی ندادی. اخه اسمه این شهیدواوردم دوست ندارم تهمتی به شهیدزده بشه. پس کامنتو نشون ندادی اشکال نداره . اگه کامنتو نشون دادی لااقل اسم ********** هرجا که توکامنتم هست ویرایشش کن چندتا نقطه
   بذار نمیخوام بقیه اسمشو ببینن یه بیاحترامی تو ذهنشون به ****شکل بگیره  .
  • پاسخ:

   سلام.
   حق دارید دچار تعجب بشید. یادم هست یکبار در مطلبی نوشته بودم که اگر کسی خانواده اش پولدار نباشند، نمی تواند به عنوان شاغل در حزب الله دوام بیاورد. بر می گردم به چند دهه  قبل تر، وقتی بسیاری از شیعه ها و محرومین جنوب، به خاطر فقر و بیکاری و بی عدالتی اجتماعی، به کشورهای دیگر سفر کردند. آنقدر تعداد مهاجرین زیاد است که وزارت مهاجرین در لبنان وجود دارد. آنها به سرعت در خارج کشور اعم از آفریقا و برزیل و آمریکا و کانادا و کشورهای خلیج فارس، پیشرفت کردند و میلیونر شدند. مهاجرین یا به کشورشان بر می گردند یا باقی مانده و در هر دو حالت برای خانواده و فامیل خود کمک مالی می فرستند. اکثر شیعه های لبنان، چنین فامیلهایی دارند. یکی از صفات خوب لبنانی ها همین بخشندگی و کمک به فقرای فامیل است. یکهو طرف پول جهیزیه بچه فامیل را می دهد، یا پول دانشگاهش را می دهد و از این قبیل. یا موبایل گرانقیمتی برایشان از خارج می فرستد.
   نکته دیگر این است که در لبنان بسیار راحت اجناس را قسطی می دهند. لذا خریدن کولر گازی که از یک گوشی موبایل راحت تر است. ماشین و لوازم منزل هم به همین طریق می توان در اقساط دراز مدت تهیه کرد.
   نکته ای که در مورد این شهید بخصوص باید عرض کنم این است که پدر وی، در یک عملیات پیچیده، جایزه 20 میلیون دلاری رژیم صهیونیستی بابت تحویل خودش را گرفت و فرار کرد. رژیم صهیونیستی جایزه گذاشته بود تا هر کسی نشانی وی را بدهد تا بتوانند دستگیر یا ترور کنند، 20 میلیون دلار به وی پرداخت کند. او با همکاری یکی از دوستانش، مکان خود را نشان داد، دوستش جایزه را گرفت و از چشم دشمن ناپدید شد. خودش هم توانست از تور اطلاعاتی دشمن فرار کند و آنها را ناکام بگذارد. او از ثروتمندترین مردان مقاومت بود.
   نکته آخر اینکه لبنانی ها اکثرا بسیار به ظاهر اهمیت می دهند و کلاس ظاهری را حفظ می کنند. ممکن است مثل بنده از وسط ماه هشتشان گروی نهشان باشد اما سوار ماشین خوب هستند. یا خانه اجاره ای خیلی قدیمی داشته باشد اما ماشین گرانقیمتی جلوی خانه پارک کرده باشد. ضرب المثل پز عالی و جیب خالی را در لبنان خوب درک خواهید کرد laugh
 3. من دوتا سوالم ازتون داشتم .الان وبلاگتونو خوندم . 
  یکیش اینه که نوشتین جهادمغنیه نامزدداشته میخواستم بدونم نامزدش ایرونی نبود ؟ چون تو پیجای اینستا یه خانم ایرونی میگفت جهاد شوهره منه ؟ مافکرکردیم دروغ میگه .
  دومیش برمیگرده به یه کامنته دیگه. شمااول گفته بودین جهاد مغنیه رییس یه سی نفر سرباز بوده که اونم اگه بچه عمادمغنیه نبود همونم نبود ولی بعدش پی نوشت گذاشتین که امشب درباره جهادیه چیزی شنیدم که ارزشش صددرجه پیشم رفت بالا . اگه محرمانه نیست میشه بگین چی شنیدین 
  • پاسخ:

   خانمشان یکی از ایرانی های ساکن لبنان بودند. البته نامزد بودند. قبل از شهادت هم جدا شده بودند. اتفاقا پدر این خانم را رژیم صهیونیستی می خواست ترور کند و تا ترور انجام شد با خوشحالی گفتند فلانی را زدیم. اما وی در کاروان نبود و به شهادت نرسید.
   در مورد سی نفر، من به استاندارد نظامی ایران گفتم. شاید برای یگان، در لبنان 60 نفر یا فوقش صد نفر اختصاص دهند. اما چیزی که شنیدم را یادم نیست. فکر میکنم نکته ای معنوی بود نه نظامی.
  • پاسخ:

   نه. الان همه به ما که رسید، دریای کَرَمشون خشک شد!
  • پاسخ:

   از همون شب اول زمزمه هاش رو میکردن و معلوم بود گردن حزب الله میندازن
 4. سلام. شما یرنامه "کتیر سلبی شو" رو می بینید؟
  دو تا کارکتر توی این برنامه طنز تلویزیونی تعریف شده به نام های "ام علی" و "ام خالد" که به نوعی هر کدوم نماینده یک طیف سیاسی در لبنان هستند.
  ممون میشم نظرتون رو در این مورد بگید.
  • پاسخ:

   تکه هایی رو در یوتیوب دیدم. خب واضح هست که ام خالد نشان دهنده طیف حریری هست. خانم جوانا کرکی هنرپیشه توانای شیعه اما غیر ملتزم به دین هست. ام علی هم آقای فادی شربل هست. متاسفانه طنز اونها، مثل طنزهای لوده ی خودمان، و بلکه بدتر، صرفات جهت خنداندن است و اهانتهایی به اقوام و طوایف و مردم می شود و حرفهای زشت هم راحت زده می شود.
 5. بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است
  من همون بالایی ام
  ***  *****    ** * **** ***** ** ** **** ******* **** *** * *** *

  یه سوال دیگه هم بپرسم این شهدای حزب الله که شهید میشن بچه هم دارن .خانماشون چی میشن ؟  ازدواج میکنن ؟ یعنی رسم دارن که حالاهمون بقیه رزمندههای حزب الله یا مردم عادی زود بیان بگیرنشون ؟ یا ایناهمینجوری تااخر بدون همسرمیمونن.دوهمسری اونجا رایجه برای گرفتن خانمای شهدا؟
  این دیگه اخرین سوالم بود ببخشین .ممنون همرو جواب دادین .منم وقتتونو گرفتم .
  • پاسخ:

   بله همون اچ هست. اصلاح میکنم.
   خیلی از متزوج ها یک بچه را دارند. بعضی دو تا. خیلی ها سه تا. چهارتا هم داریم. خبر ندارم ازدواج می کنند یا خیر. چون نشنیدم کسی زن شهید گرفته باشه احتمالا کم باشه مواردی که مجددا ازدواج کنند. دو همسری نسبت به گذشته بسیار کم شده و استثنا محسوب میشه. اخه یه حزب اللهی که حقوقش کفاف زن و بچه خودشو نمیده چطور بیاد یکی دیگه رو بگیره؟