حمله دیشب رژیم صهیونیستی و مخمصه جدید

حمله دیشب رژیم صهیونیستی و مخمصه جدید

دیشب 17 ام سپتامبر ساعت 10 شب به وقت بیروت خبر حمله به لاذقیه مخابره شد. شبکه خبری رسانه جنگی (الاعلام الحربی) وابسته به مقاومت اعلام کرد به برخی مناطق صنعتی سوریه حمله شده و پدافند به شدت در حال پاسخ است. کم کم اخبار بیشتری مخابره شد. موشکها از طرف دریای مدیترانه شلیک شده و پدافند سوریه تعدادی از آنها را ساقط کرد. فیلمی از انفجاری بسیار عظیم منتشر شد که برخی گفتند پالایشگاه بانیاس هدف قرار گرفته ولی سوریه این خبر را رد کرد. بسرعت آمریکا این عملیات را از گردن خود باز کرد و پنتاگون گفت امریکا سوریه را بمباران نکرده است. تا اینجا برای همه عادی بود. هرچند حمله به لاذقیه وطرطوس که روسیه در این شهرها پایگاه نظامی و پافند قوی دارد اقدامی کاملا جدید و نوعی سرکشی نظامی و گردن کلفتی به حساب می آید، اما با مخابره شدن خبر ناپدید گشتن یک هواپیمای ایلوشن 20 روسی، وضع داغ تر شد. وزارت دفاع روسیه در اول اعلام کرد وقتی ارتباط با هواپیمایشان قطع شد که چهار فروند اف 16 به لاذقیه حمله کردند. رادارهای ما شلیک موشک از ناو فرانسوی اوویرون را ثبت کرده اند. به سرعت فرانسه گفت ما در حمله موشکی دست نداشتیم. الوین بن دیوید کارشناس مسائل نظامی اسراییل اندکی بعد در شبکه ده گفت این اولین باری است که در حمله ای که به اسراییل نسبت داده می شود شاهد خسارت روسیه هستیم. سایت وستنیک موردوفیا نوشت این حمله اسراییل به زیرساختهای سوریه برای آزمایش پدافند سوری است تا امریکا برای حمله قریب الوقوع به سوریه بداند وضع عملیاتی پدافند ارتش سوریه چگونه است. اندکی بعد وزارت دفاع روسیه اعلام کرد هواپیمای این کشور بر اثر اصابت موشک پدافند اس 200 سوریه ساقط شده است و اسراییلی ها در سایه راداری این هواپیما مخفی شدند و باعث شدند موشک به آن اصابت کند. اسراییل فرماندهی عملیات روسیه در لاذقیه را از این حمله اگاه نکرده بود. وزارت دفاع روسیه این اقدامات اسراییل را تحریک آمیزو خصم آمیز براورد کرد و گفت تنها ده دقیقه پیش از بمبارن به ما خبر دادند که نتوانستیم هواپیما را به منطقه امن منتقل کنیم. در نتیجه رفتار غیر مسئولانه اسراییل 15 سرباز روسی کشته شدند. ما حق پاسخ را برای خود حفظ می کنیم.

کوناشنکوف سخنگوی ارتش روسیه گفت در 17 سپتامبر حدود ساعت 22 چهار جنگنده اسراییلی بمبهای هوشمند بر روی ساختمان های سوری در شهر لاذقیه انداختند. وی اشاره کرد جنگنده ها از ارتفاع پایین بر روی دریا به سمت هدف رفتند. وی افزود هواپیماهای اسراییلی عمدا وضع خطرناکی برای شناورها و هواپیماهای موجود در این منطقه ایجاد کردند. منطقه بمباران در نزدیکی ناوچه فرانسوی اوورین و نزدیک هواپیمای در حال فرود ایلوشن 20  متعلق به نیروی هوافضای روسیه بود. وی ادامه داد آنها با پناه گرفتن پشت هواپیمای روسی آن را در معرض آتش دفاع هوایی سوریه قرار دادند.

پایگاه اینتل تایمز عبری نوشت: حمله در سوریه اینگونه پیچیده شد که رادار روسی هواپیمای اف 16 را دید و پدافند سوریه آتش گشود و هواپیمای روسی سقوط کرد و ناوچه فرانسوی با احساس خطر، سیستم دفاع موشکی خود را فعال کرد.

روز بعد وزیر دفاع روسیه سرگی شویغو با وزیر جنگ رژیم صهیونیستی افیغدور لیبرمن صحبت کرد. وی گفت در نتیجه رفتار غیر مسئولانه نیروی هوایی اسراییل 15 سرباز روس کشته شده اند. مسئولیت سقوط هواپیمای روس کاملا بر عهده اسراییل است.  روسیه حق اتخاذ تدابیر علیه اسراییل را برای خود محفوظ می داند. روسیه بارها از اسراییل خواسته از حمله به سوریه امتناع کند.

پس از این سخنان، سخنگوی ارتش اسراییل رونین مانلیس گفت: اسراییل از وفات کادر هواپیمای روسی که در اثر آتش نیروهای سوری سقوط کرد متاسف است. و مسئولیت کامل این حادثه را گردن رژیم اسد و ایران و حزب الله به عنوان شرکای او می گذارد! اسراییل به تاسیساتی حمله کرد که نزدیک بود ایران اسلحه های دقیق و نابودگر به آن منتقل کند که تهدیدی برای اسراییل است.

روزنامه معاریف نوشت احتمالا ننتانیاهو نخست وزیر اسراییل با رییس جمهور روسیه گفتگو کند. پوتین درباره این حادثه چنین اظهار نظر کرد: روسیه امنیت نظامیان خود را تشدید خواهد کرد و همه این را خواهند دید. نمی توان این حادثه را با ساقط کردن هواپیمای ما توسط ترکیه مقایسه کرد!

نکته اولی که باید بدانیم این است که روسیه همپیمان ایران نبوده و نیست و تنها برای مصالح خودش در سوریه حاضر شده است و این هنر ایران بود که آنها را قانع کرد وارد بازی ای شوند که علیرغم کل فداکاری ها، به سبب فشار شدید امریکا و اسراییل و کشورهای تروریست پرور دیگر، به سراشیبی خطرناکی وارد شده بود. لذا تصور این که روسیه همپیمان ایران یا جبهه مقاومت است ساده اندیشی است و فحاشی و دشمنی با روسیه، جهالتی بزرگتر. ایران تازه به آن بلوغ سیاسی رسیده که بتواند قدرتهای بزرگ را با مصالح و سیاستهای خود همراه کند. نباید این تجربه را کم ارزش دانست.

نکته دوم جسارت روز افزون اسراییل در حملات خود است که هر بار پا را از خطوط قرمز قبلی فراتر می نهد. هرچند در این رابطه باید گفت اسراییل صداقت زیادی در عمل به وعده خود نشان داده، اما در هر حال، اقدامات تهاجمی آن به سبب تحرکات نظامی ایران در سوریه است. اینطور نیست که این رژیم یک غلطی کرده و ما لازم است پاسخ دهیم، برعکس، ما کاری کردیم که پاسخ دشمن این بوده. در هر حال حمله به لاذقیه و طرطوس دو شهر مهم طرفداران خاندان اسد که پایگاه های مهم روسی هم درآنها است، جسارت فوق العاده ای می طلبد.

نکته سوم شیوه حمله است. هر بار دشمن متهاجم از شمال کشورش یعنی لبنان وارد آسمان سوریه می شد. اما این بار با طی کردن مسافتی بیشتر، از غرب سوریه یعنی دریا به این کشور حمله کرده است. ادعای سایت وستنیک موردوفیا مبنی بر آزمایشی بودن حمله برای زمینه سازی حمله آمریکا، دور از واقعیت نیست. چرا که آمریکا در حمله خود از دریا اقدام خواهد کرد.

نکته دیگر اینکه هرچند روسیه در ظاهر واکنش تندی نشان داد و مسئولیت سقوط پرنده خود را گردن رژیم متجاوز صهیونیستی نهاد اما اظهار نظر وارفته و شل پوتین نشان داد که هیچ عقوبتی در انتظار صهیونیستها نیست.

نکته نهایی اینکه دو شهر سوریه که پایگاه های روسی و پدافند قوی این کشور در آن وجود دارند، مورد حمله قرار گرفت. در این حمله، رادارهای روس نه تنها متوجه تحرکات نظامی دشمن نشدند، بلکه تنها ده دقیقه قبل بمباران با تماس صهیونیستها تلاش کردند پرنده خود در آسمان را به آشیانه ببرند. این اتفاق یک نکته دیگر را هم روشن می کند که اس 300 و اس 400 روسیه، در مقابل پرنده های قدیمی اسراییلی کارایی ندارد و نتوانسته حتی آنها را شناسایی کند. چه برسد به اف 22 امریکا و اف 35 که در چنته اسراییل هم هست. اصرار ایران برای ادامه این خرید، تنها پول دور ریختن است.

۰ ۲ ۴ نظر ۱۴۵۶ بار مشاهده

دیدگاه‌ها (۴)

مهدی موگویی

۲۹ شهریور ۹۷ ، ۰۱:۱۱
بنظر من اس ۳۰۰و ۴۰۰تز پاتریوت که امریکا به عربستان داده خیلی بهتر عمل میکنه این رو هم در نظر داشته باشید در جنگ خیلی مسائل هست که ما افراد عادی بیخبر می مونیم مثلا روسیه نمیاد بخاطر منافعی که داره یک پرنده اسرائیلی رو هدف قرار بده 

سلام
برادر میدونم اینجا صرفا در رابطه با مسایل لبنان مینوسید اگر تمایل دارید در رابطه با تحریم ابان ماه انرژی ایران هم بنویسید.
تشکر

پاسخ:

۱ مهر ۹۷، ۱۱:۱۴
سلام. باید در این مورد مطالعه کنم و اطلاعات داشته باشم

سید علی موسوی

۳۰ شهریور ۹۷ ، ۱۰:۳۳
سلام حاجی
دیروز مطلبی رو یکی از کانالهای اصلاح طلب زده بود در خصوصدتسویه حسابهای داخلی حزب الله و در اون به شهادت مصطفی بدر الدین اشاره کرده بود و گفته بود حتی خود سید هم اسرائیل رو محکوم نکرده در این قضیه..!
خواستم نظر شما وتحلیلی در این خصوص در سایت قرار بدید تا ان شاالله از ان استفاده کنیم 
ممنون از زحمات شما ....علی موسوی

پاسخ:

۱ مهر ۹۷، ۱۱:۱۷
سلام. کانالهای سرمایه های اسراییل در ایران، بی هیچ شرمی، کلام شبکه ها و رسانه های عربستان رو نقل می کنند. چون هر دو از یکجا خط می گیرند. سخنرانی سید حسن در شهادت ایشون جای هیچ حرف و حدیثی نمی‌گذارد.
چون آمریکا و اسراییل برای منافع خودشان حاضرند نوکر خود را قربانی کنند، این مواجب بگیران سعودی فکر می کنند ایران و حزب الله هم همینطورند. کافر همه را به کیش خود پندارد
جهت اطلاع باید عرض کنم حزب الله سیستم قضایی بسیار قوی و خوبی دارد که به حساب خطاکاران می رسد. اگر کسی هم بر اساس قوانین محلی و دولتی محکوم باشد، اساسا به سیستم قضایی دولت تحویل داده می شود. اصلا کار به تسویه حساب نمی رسد.

تحلیل جالبی بود.
داریم به ته داستان نزدیک می شیم!
بُکش بُکش.

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

LIBANIRAN

اطلاعات و اخبار مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و گردشگری پیرامون لبنان
برای اطلاعات بیشتر به صفحه درباره پایگاه مراجعه فرمایید.

پربیننده ترین مطالب
پیوندها