۵

شایعه جدید: حزب الله عامل ترور دانشمندان هسته ای!

سیاست مقاومت ایران

شایعه جدید: حزب الله عامل ترور دانشمندان هسته ای!

شایعه کثیفی در حال منتشر شدن در ایران است که اول با معرفی شایعه به آن پاسخ می دهیم و سپس بررسی می کنیم چرا این خبر مرده، پس از سالها، در این زمان خاص از قبر بیرون کشیده شده است و در مغز مخاطب چپانده می شود.

در خبری تحت عنوان زلزله در لبنان و پس لرزه های آن در ایران، با اشاره به کشف یک جاسوس در حزب الله، حزب الله را عامل ترور دانشمندان هسته ای ایران و همینطور شهید عماد مغنیه و مهندس حسان اللقیس معرفی می کند و پا از این فراتر نهاده، نهادهایی مثل سپاه بسیج قوه قضاییه و حتی هیئت های مذهبی را میزبان شبکه های موساد معرفی می کند!

در پاسخ به این دروغ مهندسی شده باید گفت بر خلاف آنچه شایعه تلاش دارد، به مخاطبان القا کند، بازداشت محمد شوربه در سال ۲۰۱۴ اتفاق افتاده و سه ماه قبل از اعلام این خبر، وی کشف و بازداشت شده بود و این مطلب اصلا موضوع جدیدی نیست و هیچ ارتباطی با ایران ندارد.

در ثانی وی رییس گارد حفاظت سید حسن نصرالله نبوده و تنها در گذشته، هنگامی که مقامی نداشته، جزو نیروهای تیم حفاظت ایشان بوده است. پس ادعای اینکه وی ۸ سال زندگی خصوصی سید حسن را اسکن می کرده است کاملا دروغ است. نویسنده شایعه یا کاملا بی اطلاع بوده یا از بی اطلاعی مردم استفاده کرده است چرا که واضح است اگر رژیم صهیونیستی لحظه ای مکان سید حسن را پیدا می کرد، قطعا بدون تعلل ایشان را به شهادت می رساند و آنها با کمال وقاحت به این موضوع اقرار کرده اند.

نکته بعد این است که وی اساسا رییس عملیات خارجی حزب الله نبوده و تنها، هماهنگ کننده در این زمینه محسوب می شده است. به همین جهت، در پی اقدام ضد جاسوسی حزب الله، به راحتی نقش وی کشف شد.

ادعای اینکه وی عامل به دام افتادن شهید عماد مغنیه در دمشق بوده به دو دلیل رد می شود. اولا آن شهید هیچ وقت اطلاعات خود را به هیچ کس نمی گفت و اگر شوربه در آن زمان مسئول عملیات خارجی بوده، قاعدتا باید در اروپا می بود و در جلسه دمشق حاضر نبوده و اطلاعی از آن نداشت. دوما با تحقیقات بعدی مشخص شد یک افسر اطلاعاتی سوری و یک افسر اطلاعاتی فلسطینی، هویت حاج عماد را در آن روز برای شخصی تایید کرده بودند که مشخص شد افسر اطلاعاتی آمریکا است و فکر نمی کردند قرار است این تایید، به ترور مغنیه منجر شود.

نویسنده شایعه به دروغ می نویسد رسانه های لبنانی می گویند وی توانسته بود شبکه ای از جاسوسان را در حزب الله سازماندهی کند. این ادعا با یک سرچ ساده رد می شود و حتی شبکه های مسیحی نزدیک به اسراییل، چنین ادعایی را مطرح نکرده اند. از طرف دیگر وی اکثر عمر خود را خارج لبنان بوده پس نمی توانسته در لبنان فعالیت علیه حزب الله داشته باشد.

ادعای نویسنده مبنی بر تردد وی به ایران با تردید جدی روبرو است. چرا که حتی شهروندان عادی لبنانی که در کانادا و امریکا یا اروپا زندگی می کنند، از آمدن به ایران می ترسند. چون در بازگشت، مورد بازجویی شدید قرار می گیرند. چطور کسی که عمده زندگی اش در خارج لبنان بوده، بتواند دم به ساعت به ایران برود و آنقدر حضور داشته باشد که به تمام بالا و پایین سازمانهای عریض و طویل اطلاعاتی ایران سر بزند و اطلاعات کش برود!

نویسنده خبیث این شایعه پس از ادعاهای بی سند و دروغین، نتیجه می گیرد پس وی با رفت و آمدهای بیشمار به ایران، شبکه جاسوسی موساد را به ایران گسترش داده است! این ادعا برای کسانی که اندک درکی از وضعیت اطلاعاتی امنیتی کشور داشته باشند مضحک و بچه گانه است. چرا که سازمانهای اطلاعاتی چندگانه، پیچیده و چندلایه ایران، اجازه نمی دهند حتی خود سید حسن نصرالله به اطلاعات طبقه بندی شده دست یابد. ضمن اینکه این سازمانها، جاسوس دشمن، نزار زاکا را که توسط مقامات دولتی ایران دعوت شده بود، بسرعت بازداشت می کنند و از تورشان در نمی رود. نزار زاکا به همراه یک مهندس لبنانی شیعه که بسیاری از فامیلهایش از مسئولین حزب الله هستند وارد ایران شد. اما این مانع از بررسی سابقه و اطلاعات این اشخاص نشد و نزار به دام افتاد.

ادعای نویسنده شایعه در مورد وجود شبکه جاسوسی در سپاه قدس، سپاه، بسیج، قوه قضاییه (!!!!) و هیئت های مذهبی که به عراق و سوریه سفر می کنند، نشان می دهد وی بشدت از این نهادها متنفر بوده و از آنها ضربه خورده است.

شایعه ساز چنین نشان می دهد که ترور دانشمندان هسته ای پس از شناسایی های چند ماهه این شبکه های موساد انجام شده است. اما باید گفت، ریشه اطلاع از اینکه چه کسی دانشمند هسته ای است و نقش مهم و کلیدی دارد، در خود سازمان انرژی اتمی و جاسوسهایی است که در دولت و مجلس، اطلاعات هسته ای را به دشمن دادند. علاوه بر آن، انگشت اتهام اصلی به سوی آژانس انرژی هسته ای است که با مجوز برخی مقامات معلوم الحال در ایران، اجازه یافتند در ایران حضور یابند و به اطلاعات تمام کارکنان دست یابند. این داستان در مورد دانشمندان شتاب دهنده که با شتاب ذرات به شکافت می رسند صدق می کند. اطلاعات دانشمندان ایرانی به سازمانهای خارجی داده شده است و امکان ترور آنها وجود دارد. جالب است رییس سازمان انرژي هسته ای، از مرکز شتاب دهنده انگلیس بازدید کرده است. معلوم نیست چه میزان اطلاعات محرمانه ایران در دست دشمن است. جالب است بدانید در افتتاح این مرکز در انگلیس، به گفته یک شهروند انگلیس، مراسم ایلومناتی و شیطانی برگزار شد و هیچ معلوم نیست ربط چنان فعالیتهایی به علم فیزیک چیست؟

اصلا چرا باید سیستم های حضور و غیاب وزارت خارجه و سازمانهای محرمانه مملکت با دستگاه های آمریکایی باشد؟ یا دستگاه های شرکتهای ایرانی که فقط جعبه و زبان دستگاه را عوض کرده اند؟ چرا باید اجازه دهیم سازمانهای اطلاعاتی دشمن، آمار دقیق ورود و خروج کارکنان مختلف را آنلاین در دسترس داشته باشند؟ اینهمه گاف امنیتی تقصیر شبکه های مورد ادعای نویسنده شایعه است یا خود ایران؟

اما چرا این شایعه در این زمان سر برآورد و چرا قبلا کسی نگران اطلاعات مملکتی نبود! چرا قبلا می گفتند باید دستمان را باز کنیم تا کشورهای جهان ببینند ما از برنامه آژانس خارج نیستیم! چرا قبلا کسانی که فعالیت های هسته ای را تعلیق کردند می خواستند اجازه دهند ناظران نظامی مسلح هم در ایران حضور یابند؟ حالا که برجام با لگد آمریکا به هم ریخته و معلوم شده مدعیان تدبیر و دیپلماسی هیچ فکری برای عدم پایبندی طرف مقابل به قرارداد نداشته اند، دست به هر کاری می زنند تا موضوع را سرپوش بگذارند و مشکلات را گردن دیگران بیاندازند. الان که سه جاسوس در تیم مذاکره کننده و چند جاسوس در دستگاه های دولتی پیدا شده اند، می خواهند جاسوسی را گردن حزب الله و سپاه و قوه قضاییه بیاندازند! تازه این فرای جاسوس هایی است که در بدنه دولت بودند و سپاه و سازمانهای اطلاعاتی صدای آن را در نیاورده اند!

از طرف دیگر، پیروزی قاطع حزب الله و حرکت امل در لبنان باعث سردرگمی و عصبانیت صهیونیستها شده و به سرعت در اولین واکنشهای خود اذعان کردند کل لبنان یعنی حزب الله. به همین جهت تلاش آنها برای سیاه نمایی و جنگ رسانه ای علیه حزب الله دو چندان شده است. پس نباید تعجب کرد که با چنین اتهاماتی در شبکه های اجتماعی روبرو شویم.

از یک نگاه هم می توان وحشت و عصبانیت صهیونیستها از پاسخ بی سابقه ارتش سوریه را دلیل افزایش فعالیت های آنان در جبهه جنگ نرم دانست. آنها پس از ضربه بی سابقه و شدیدی که دریافت کردند، دنبال آنند تا با تفرقه انگیزی، جریان مقاومت در منطقه را نسبت به هم بدبین کنند و با اتهاماتی واهی، مردم را نسبت به آنها دلسرد کرده و حمیات ملتها از آنها را سلب کنند. در پی تصویب لایحه FATF در مجلس، که اطلاعات مالی تمام ملت ایران را در اختیار اجانب قرار می دهد، باید منتظر ترورهای بیشتر بود. و دشمن برای ترورهای بعدی، چنین سناریوهای سخیفی را مطرح می کند تا نگاه ها را منحرف سازد.

نظرات (۵)

  • پاسخ:

   جاسوسه یا نویسنده شایعه؟ laugh
 1. سلام. تحلیل به جا و به موقعی بود. دقیقا دیروز یک دانشجوی خارجی داشت راجع به این مسئله صحبت می کرد و متأسفانه تحت تأثیر همین شایعات نظرش همین بود.

  یادمه راجع به جیسون رضاییان شنیدم اینقدر به روحانی نزدیک شده بوده که مارک آدامسی که روحانی میجویده رو میدونسته!

  جای تأسفه واقعا. عده ای نادانسته و عده ای هم عامدانه اطلاعات کشور رو راحت در اختیار دشمن قرار می دن. خون شهدای هسته ای به گردنشون
 2. سلام

  ممنون از سایت جالبتون. چند تا سوال همیشه تو ذهنم بود اگه اجازه بدین بپرسم.

  کسانی که عضو حزب الله میشن چطوری وارد بخشهای مختلف میشن؟ یعنی به اصطلاح چطوری استعدادیابی میشن که وارد کدوم بخش بشن :)) ؟

  دیدم تو پرسش و پاسخها گفته بودین که نمیشه عضو حزب الله شد و خارجیها عضو سازمانی زیرمجموعه حزب الله میشن. سوالم اینه اولا اون سازمانه فرق خاصی با حزب الله داره؟ مثلا دیگه فعالیت نظامی بهشون نمیدن فقط کارای غیرنظامی؟ یا درست مثل حزب الله فقط اسمش فرق داره؟و بعد این خارجیها که عضو این سازمان میشن یعنی اول خودشون مساله اقامت و کارشونو حل کردن بعد عضو اون سازمان میشن؟ یعنی در واقع به منظور دیگه ای اومده بودن لبنان بعد عضو شدن؟ یا اینکه فقط برای عضویت میتونن و مساله اقامتشون با هماهنگی سازمان حل میشه؟

  ببخشید دیگه خیلی سوال شد :))
  • پاسخ:

   سلام. من داخل حزب الله نبودم که اطلاع داشته باشم. قاعدتا استعداد یابی میشه. و علاقه و درخواست خود فرد هم مهم هست. البته الان سیستم حزب الله با چند سال پیش فرق کرده ساختارها را عوض کرده اند. اینجا نمی شود توضیحات بیشتری داد.
   اساسا حزب الله خارجی ندارد. سازمان دیگر، به نام سرایا المقاومة برای حضور غیر شیعیان تشکیل شده است. مثل خود حزب الله نیست و بیشتر برای بهره برداری سیاسی و داخلی است. خارجی اگر مادرش یا همسرش لبنانی باشد و از آزمونها و مصاحبه های فرهنگی امنیتی سربلند بیرون بیاید در حزب الله شاید جاهای بسیجی وار بتواند فعالیت کند. اقامت که به او نمی دهند هیچ، اسمش می رود داخل لیست تروریسم آمریکا و حسابهایش بسته می شود و مشکلاتی از این قبیل. اقامت نمی دهند.
 3. سیدعلی موسوی

  سلام 
  عالی بود متن فوق گرچه من این شایعه رو نشنیدم ولی در کل جواب فوق العاده ای بود ....
  نظرتون درخصوص انتخابات عراق و جریان صدر چیه؟
  تشکر
  • پاسخ:

   سلام. در جریان انتخابات عراق، به دلیل مفاسد مسئولان، مرجعیت شیعه خصوصا حضرت آقای سیستانی توصیه به شرکت در انتخابات نداشتند و گفتند هرکسی بخواهد رای بدهد، آزموده را دوباره می آزماید. یعنی امیدی به این سیاسیون نداریم. برای همین مشارکت شیعیان کم شد. جریان صدر خیلی به مرجعیت گوش نمی دهند لذا با استفاده از این شرایط، رای بالایی آوردند. مقتدا صدر را نه آنقدر باید خارج از دایره فهم و شعور و وفاداری به تشیع دانست نه زیاد داخل عقلا و سیاست فهمان به حساب آورد. به گفته یکی از لبنانی هایی که در عراق زندگی می کند، این ویژگی عموم مردم عراق است که رنگ عوض کنند. لذا دیدیم در داستان کوفه چه شد. نه باید از وضع موجود ترسید و نه باید مطمئن بود.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی