۱

توزیع قوای سیاسی لبنان پس از انتخابات

سیاست اخبار

توزیع قوای سیاسی لبنان پس از انتخابات

🔹با توجه به اینکه عملا برای تصویب هر قانونی در پارلمان لبنان نیاز به موافقت دو سوم اعضای مجلس است، پس هیچ نیروی سیاسی نمی تواند نیروهای سیاسی مخالفی را با توجه به گرایشات سیاسی مردم لغو کند. اما طبیعتا نماینده های بیشتر یعنی قدرت بالاتر برای پیشبرد اهداف سیاسی.
🔹 تعداد کل اعضای پارلمان لبنان ۱۲۸ نماینده می باشد.
🔹حزب الله، جنبش امل، به علاوه نیروهای سنتی 8 مارس همچون جریان المَرَده (سلیمان فرنجیه)، فیصل کرامی، اسامه سعد، ابراهیم عازار و عبد الرحیم مراد در این انتخابات توانستند تقریبا 47 کرسی مجلس را از آن خود کنند، که بزرگترین ائتلاف مجلس آینده خواهد بود.
🔹این 47 نماینده هم‌پیمان قدیمی و استراتژیک یکدیگر هستند و با عنوان نیروی سیاسی واحد در پارلمان لبنان فعالیت می کنند.
🔹جریان ملی آزاد که دوباره اکثریت خود را در بین مسیحیان لبنان ثابت کرد توانست با هم پیمانان خود ۲۹ کرسی مجلس را ازآن خود کند.
🔹جریان ملی آزاد عضو ائتلاف 8 مارس محسوب می شود و در قضایای استراتژیک مثل مقاومت با اعضای سنتی 8 مارس اختلاف نظر ندارد، اما دیدگاه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی متفاوتی با این نیروهای سیاسی دارد و این اختلاف نظرها گاهی به تخاصم نیز می کشد، این اختلاف دیدگاه با جنبش امل بیشتر تر از بقیه است.
🔹در نتیجه می توان گفت حزب الله و هم پیمانان خود ائتلاف 76 نفره در مجلس لبنان تشکیل خواهند داد.
🔸اما در مقابل، حزب المستقبل با پسرفت ۱۴ عددی؛ تنها توانست ۲۱ کرسی مجلس را ازآن خود کند، و حزب فالانژ با پیشرفت ۷ عددی، ۱۴ کرسی مجلس را کسب کرد که به علاوه ۳ کرسی حزب کتائب می توان گفت ائتلاف ۳۸ نفره در مجلس تشکیل خواهند داد که به ائتلاف 14 مارس معروف هستند.
🔸بقیه اعضای مجلس مثل دروزی ها با 9 نماینده ، نجیب میقاتی با 4 نماینده و جامعه مدنی با یک نماینده مستقل خواهند بود.
🔺یعنی به شکل خلاصه:
🔺 8 مارس: 76 نماینده، یعنی بیش از 60%
🔺 14 مارس: ۳۸ نماینده.
🔺 مستقل: 14 نماینده.

نظرات (۱)

  1. اینجاست که اگر یه گروه سنی تحت لقای حزب الله بود میشد  حتی نخست وزیرم از برو بچ حزب الله باشه  حالا از نوع سنی
    • پاسخ:

      هستند یه عده. خصوصا در این انتخابات که توانستند رای بیاورند. ولی توافق نمیشه روی اونها. بقیه گروه های سیاسی هم باید قبول کنند

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی