کار و اشتغال برای ایرانی ها در لبنان

راهنمای ایرانیان در لبنان اقتصاد و تجارت

برای اطلاعات بیشتر درباره کار در لبنان برای ایرانی ها، در ادامه مطلب با ما باشید.
از وقتی این پایگاه فعال شد، پیام ها و ایمیل های زیادی فرستاده می شد که جویای کار در لبنان و شرایط آن بودند.
قبل از همه چیز باید بدانید لبنان در وضعیت کنونی با مشکلات اقتصادی و اجتماعی زیادی روبرو است و جمعیت زیادی از مردم آن بی کار هستند. بر اساس آمار بانک جهانی در پی تحقیقی که اخیرا منتشر کرده است، قبل از سال 2012 نسبت بیکاری در لبنان 11% بود. اما پس از 2012 این نسبت به 35% رسیده است. وجود چندین میلیون خارجی از جمله آوارگان فلسطینی، کارگران افریقایی و بنگلادشی و سوریه ای، و پناهندگان جنگ سوریه، تاثیر بسیار زیادی در این موضوع داشته است.
از طرف دیگر، دولت لبنان را نباید یک دولت همپیمان و دوست به حساب آورد، وجود حزب الله لبنان و شیعیان دوستدار ایران، باعث نشده تا توازن قوا در دولت به نحوی باشد که روابط بین دو کشور به بهترین وجه ممکن باشد. حضور قوی مخالفان ایران که از عربستان و آمریکا خط می گیرند، باعث شده خط مشی کلی دولت لبنان دوری گزیدن از همکاری با ایران در سطح وسیع و دولتی باشد. بارها پروژه های مختلف عمرانی و خدماتی مثل تولید نیروگاه یا سد، توسط مخالفان ایران در دولت وتو شده و یا پروژه کلا انجام نشده یا به شرکت های آمریکایی و عربستانی و خارجی با قیمتهای بسیار بالاتر داده شده است.
نکته دیگر در بحث روابط دوجانبه تجاری، این است که هر دو دولت، گمرک زیادی بر محصولات یکدیگر کشیده اند و حاضر نیستند سند همکاری امضا کنند. مسئول اتاق بازرگانی جنوب لبنان اظهار داشت با وجود گمرک 300 درصدی بر محصولاتمان امکان صادرات مرکبات و محصولات زراعی ارزان و پر کیفیت لبنانی به ایران فراهم نیست.
اما با وجود اینهمه موانع، با هم ببینیم در لبنان چه کارهایی برای یک ایرانی فراهم است.
اول از همه چیز ماموریتی ها
عمده ایرانی های حاضر در لبنان بصورت ماموریتی اعزام شده اند و چند سال بیشتر در لبنان نمی مانند. از جمله ماموریتی ها می توان به اقشار زیر اشاره کرد:
- دیپلماتها: طبق قوانین و حقوق مصوب وزارت خارجه در لبنان حضور دارند. عموما ماموریت آنها سه ساله است و با داشتن حق مسکن و دیگر خدمات، پس انداز چشمگیری از دوره ماموریت خود بدست می آورند.
- معلمین: معلمهای اعزامی آموزش و پرورش هم طی یک دوره ماموریتی، با دریافت حقوق به یورو، درآمد بهتری نسبت به همکارانشان در ایران دارند. اما همیشه از کم بودن حقوق خود در مقایسه با دیگر مامورتی های ایرانی شکایت دارند.
- سازمانها: موسسه ها و سازمانهای خصوصی و دولتی ایرانی در لبنان وجود دارند که نمایندگی های آنان در لبنان، طبق قوانین کشوری و مصوبات داخلی خودشان به خدمت مشغولند. صدا و سیمایی ها، خبرگزاری ها، دانشگاه آزاد، جامعه المصطفی، کشتیرانی، برخی انتشاراتی ها و غیره.
و اما تجارت
ایرانی هایی در لبنان هستند که برای تجارت و بیزنس در این کشور حضور یافته اند. برخی از آنها ممکن است چند سالی باشند و بروند و برخی هم سابقه زیادی در این کشور دارند. خاندان مکتبی که به کار تجارت فرش اشتغال دارند، از سالیان سال و نسل ها است که در لبنان هستند. تجارت در لبنان را می توان به دو بخش تقسیم کرد:
1- تجارت سنتی: در این بخش، تجار به واردات کالاهایی که از قدیم در تجارت با ایران مطرح بود اشتغال دارند. مثل تجارت فرش، پسته، تنباکو. آنها در این زمینه پای خود را محکم کرده اند و به نوعی بازار را در چنته خود دارند و نمی توانید با آنها رقابت کنید.
2- تجارت جدید: چند سالی است باب تجارت در زمینه محصولات مختلف ایرانی باز شده و محصولات تولید کشورمان را در لبنان مشاهده می کنیم. مثل ماء الشعیر، نبات، خامه، پنیر، بیسکویت و کیک و شکلات، و...
با اینهمه بیشتر، خود لبنانی ها هستند که این محصولات را به کشورشان وارد می کنند، نه ایرانی ها!

جالب است الان در دهکده های دور افتاده جنوب هم محصولات ایرانی دیده می شود. اما گسترش این امر نیازمند همکاری دولتهای دو کشور و تسهیل امر تجارت و گمرک است.

گزینه نهایی: شرکتها و موسسه های خارجی
در این بخش، تعداد اندکی از ایرانی ها را می توان یافت که شانس اشتغال پیدا کرده باشند. ممکن است یک شرکت خارجی در اروپا یا آمریکا یا کانادا، یک ایرانی را که در استخدام خود داشته، به عنوان ماموریت به لبنان بفرستد. در این زمینه می توان به شرکتهای نفتی، مهندسی و عمرانی اشاره کرد. این موارد بسیار اندک و انگشت شمار هستند.
البته جای دیگری هم مانده که برخی ایرانی ها در آن مشغول به کار هستند: سازمان ملل و بنیادهای دموکراسی نما! این سازمانها هر کسی را استخدام نمی کنند. فرد باید علم و دانش و معلومات خوبی داشته باشد و البته کمی تا قسمتی هم ضد نظام و مردم خود باشد و از اقدام علیه مصالح کشورش باکی نداشته باشد.
وقتی ما نمی توانیم!
کارهایی در لبنان هست که یک ایرانی اصلا نمی تواند انجام دهد.
کارگری: در لبنان امکان کار برای ایرانی تقریبا غیر ممکن است. جدا از قوانین کار که اجازه نمی دهد تا وقتی لبنانی برای رشته و تخصصی هست، خارجی جای او را بگیرد، آنقدر کارگر افریقایی و سوریه ای هست که کار در لبنان مقرون به صرفه نخواهد بود. حقوق خادمه ها در منازل حدود 200 دلار است. کارگر رستوران شاید همین حدود یا بیشتر دریافت کند. این در حالی است که هزینه ها در لبنان بشدت بالاست و حتی اگر 500 دلار حقوق بدهند، یک ایرانی نمی تواند بماند و پس انداز هم بکند. چون لا اقل به 1000 دلار در ماه برای کمترین مخارج نیاز دارد.
حزب الله: جوانان زیادی مایلند تا به نحوی عضو حزب الله شوند. هرچند بیشتر آنها به هوای شهادت و پاکی و سادگی می خواهند این راه را طی کنند اما برخی هم هستند می خواهند هم خدا و هم خرما را با هم به دست بیاورند.
به قول خود لبنانی ها، حزب الله مشروع الشهاده، یعنی حزب الله سرمایه گذاری برای شهادت است. نه سود مادی. در مطالب گذشته شرح دادم که چطور چرخ زندگی حزب اللهی ها نمی چرخد و اگر کسی وضع مالی خوبی دارد به خاطر خانواده و پیشینه خودش است.
از این گذشته حزب الله خارجی استخدام نمی کند. دیده شده بعضی ایرانی هایی که مادر یا همسرشان لبنانی است را به آموزش برده اند اما استخدام و کادری شدن وجود ندارد. در حد بسیجی مجانی ممکن است قبول کنند که در این صورت، باید نزدیک شدن به جبهه جنوب یا جبهه سوریه را فراموش کرد.
نکته آخر اینکه خیلی ها در این سالها تلاش کردند با همکاری بنده یا کسب اطلاعات از من، دست به تجارت یا کار اقتصادی بزنند اما یا شکست خوردند یا اگر هم موفق شدند، پشت سرشان را هم نگاه نکردند. لذا طی این هفت سال هیچ کاری را ندیدم که موفق شود.
از آنجا که درآمدها در لبنان پایین است و کفاف هزینه های بالای زندگی در لبنان را نمی دهد، قبل از دست زدن به هر اقدامی لطفا به خوبی تحقیق کنید و مزایا و معایب کار را خوب بسنجید.

مطلب مرتبط: تصویری از وضع اقتصادی یک خانواده لبنانی

نظرات (۱۵)

 1. سلام آقاي علوي. خدا قوت
  به نظر من كمترين كار در ايران از نظر درآمدي بهتر درآمد بالا در كشور غريب هستش.
  درسته كه كار پيدا كردن در ايران فقط و فقط با داشتن پارتي و آشنا پيش ميره.
  بيكاري در ايران داره غوغا ميكنه.و از طرفي امنيت شغلي هم وجود نداره.بخاطر تحريم ها هر روز شاهد بسته شدن كارخانه يا كارگاهي هستيم كه به تبع به جمعيت بيكارمون هر روز اضافه ميشه.
  كار بايد باشه كه جوون به فكر ازدواج و فرزند آوري و سفر و لذت بردن از زندگيش در حد مجاز و مشروع و حلال باشه.
  بيكاري مادر فسادهاست.
  انشالله كه تمام جواناني كه با تلاش و پشتكار دنبال پيدا كردن كه كار براي گذران زندگيشون هستن تا يه نان حلال سر سفره شون ببرن، موفق باشن و اندكي از نگراني هاشون كاسته بشه.
  من خودم واقعا وقتي جوانان فراواني رو ميبينم كه با داشتن تحصيلات خوب در به  در دنبال كار هستن و نااميدي از چهره هاشون مشخصه ناراحت ميشم. جووني كه با وجود تحصيلات خوب مجبوره پول توجيبي ازخانواده بگيره.
  خيلي سخته.
  بياييد دعا كنيم كه همه ي جوون ها عاقبت بخير بشن انشالله.

  • پاسخ:

   سلام. کاملا درسته. شخصی که درامد کف جامعه رو داشته باشه در لبنان، با عذاب و کمبودهای فراوان زندگی میکنه. اما یک نفر با کف درامد در ایران می تواند زندگی بهتری نسبت به لبنانی داشته باشد. چون امکانات اساسی مثل آب و برق و گاز، بسیار بسیار ارزانتر است.
 2. بنیادهای دموکراسی نما!!!!:-!
  از این بنیادها تو کشورهایی ک ی جورایی با آمریکا مشکل دارند هست!!!!!
 3. محمد نایینی

  خانم سمیرا. تحریم ها باعث بسته شدن کارخانه ها نیست. واردات و قاچاق یقه سفید ها در دولت در کارخانه ها را تخته میکنه.
  • پاسخ:

   درست است. بسیاری از کارخانه های ما محتاج مواد اولیه خارجی نیستند، دچار ضربه ناشی از قاچاق، و واردات بی رویه یقه سفیدان و رانت خواران هستند. الان چرا زعفران را دولت مجوز واردات داده؟ ما صادر کننده هستیم. به نیروی کار ملی توجه ندارند و عاشق اجناس خارجی هستند. تعارف که نداریم. یک سفر فرانسه رفتند، گوجه فرنگی فرانسوی وارد کردند! به هر حال برای برخی شیشلیک خوران لازم است.
 4. سلام آقاي ناييني گرامي
  بله حق با شماست. بله همش تحريم نيست.خيلي ها از همين واردات دارند نون درميارن. البته نون و بوقلمون!!!!
  آقاي خامنه اي گفتند كه اجناسي كه در داخل كشور توليد ميشه نبايد وارداتش ممنوع بشه. اما همين يقه سفيد ها و آقا زاده ها كه ميلياردي از راه واردات كسب درآمد مي كنن مگه اجازه ميدن كه واردات نشه؟
  به قول خود آقاي علوي كه چند مدت پيش فرمودند كه مادرشون هنوز يه ماشين لباسشويي ارج دارن كه بعد از 30 سال خوب كار ميكنه. خداييش كارخانه ي ارج يكي از بهترين توليدات رو داشت و همه ازش راضي بودن. اما الان كجاست اون كارخانه؟!!!! فقط بخاطر واردات از كره و يه سري از كشورها، در كارخانه رو بستن.
  آيا واقعا انصافه كه بخاطر چند نفر آدم قلدر و گردن گلفت كه كلي حمايت پشتشون هستش، تعداد زيادي كارگر زحمت كش بيكار بشن؟!!
  اما خب تحريم ها هم بدجور كمر اقتصاد اين مملكت رو فلج كرده. نه اجازه ميدن ماشين آلاتي وارد بشه. نه اجازه ميدن كالايي فروخته بشه
  ممنون كه راهنمايي فرموديد.
 5. درود بر شما
  یکی از دوستتانم تو کار آرایشگری هست و اینکه مدرک کانادا هم داره میخواد ببینه اگه بیاد لبنان برای کار آرایشگری چطوری درامد و آیا میتونه کار کنه اصلا این شغل در لبنان چطوره?
  • پاسخ:

   در لبنان آرایشگری چه مردانه چه زنانه زیاد هست. دست در این کار زیاده. اگر بخواهد تنهایی مغازه باز کند شاید استقبال نشود یا نگذارند کار کند. در هر کوچه ای دو سه آرایشگاه وجود دارد. سالن های آرایشی معروف که قیمت های بالایی دارند در نقاط مختلف شهر وجود دارند که عموما آرایشگر مرد متخصص و صاحب نام، آرایش زنانه را انجام می دهد. از این لحاظ، رقابت زیاد است.
 6. سلام
  برای کارهای خدماتی مثل تعمیرات وسایل خانگی و موبایل و لبتاب و برق ساختمان چطوره اوضاع؟
  • پاسخ:

   پولدارهای لبنان که مثل آمریکایی ها، عقیده ای به تعمیر ندارند! عوض می کنند! تعمیرکار لوازم برقی بسیار کم است. تعمیر موبایل وجود دارد. کار برق از بقیه بهتر است اما الان کلا رکود شده.
 7. با سلام من ام دی اف کار هستم وضعیت کار فنی ام دی اف وکور چطور هست ایا میشه لبنان کار کرد
  • پاسخ:

   علیکم السلام. در لبنان رقابت بسیار زیاد هست. و چون میزان بیکاری به بالای 40 درصد رسیده، قطعا کار پیدا کردن راحت نخواهد بود.
 8. سلام برای عضویت در حزب الله به عنوان بسیجی بدون حقوق راهکار یا رابطه ای دارید.خواهشا راهنمایی کنید.ممنون
  • پاسخ:

   سلام
   برای عضویت در حزب الله باید در لبنان باشید و از طریق دفتر های حزب الله در مساجد یا مراکزی که دارند، اقدام کنید.
  • پاسخ:

   سلام. الان که کار حسابی خوابیده و حتی شرکتهای معتبر بزرگ هم دست به تعدیل نیرو و کاهش حقوق کرده اند. ساخت و ساز راکد هست و با وجود نیروی ارزان قیمت سوریه ای، امکان رقابت برای خود لبنانی ها هم فراهم نیست.
 9. سلام
  اگر خط فقر هزار دلار هست کارگرای آفریقایی و سوری چطور با دویست دلار زندگی می‌کنن؟
  • پاسخ:

   خب پول آب و برق و اجاره نمی دهند عموما. داخل رستوران یا محل کار می خوابند یا خوابگاه مشترک میگیرند. یکی از مشکلات لبنان، این هست که آب و برق مجانی داره میده به اردوگاه های فلسطینی و سوری و مردم خودش باید کلی پول بدهند. در آینده صورت هزینه های زندگی را منتشر می کنیم و می بینید کجاها رو میشه حذف کرد.
  • پاسخ:

   درامد خوبی دارند. کمترین پر کردن ساده بین دکترهای خوب 50 دلار هست. البته درمانگاه های ارزان هم هست که مثلا بیست دلار باشه. ولی در مقابل دکترهای خیلی سطح بالا هست که کار ساده را دوییست سیصد دلار میگیرند. اما عموما درامدها خوب است. دکتر خارجی اجازه کار نداره و فقط میتونه بعد از قبولی در امتحان وزارت علوم، در مطب یک دکتر لبنانی کار کنه.
 10. سلام خسته نباشی.من کارشناسی طراحی و دوخت لباس هستم وضعیت کار مد و لباس در لبنان چگونه میباشد آیا برای این رشته درآمد هست؟ممنون 
  • پاسخ:

   سلام. ممنون. وضعیت مد که در لبنان خوب هست و مارک های لبنانی بسیار گران و مارکهای خارجی وجود داره. ولی اینکه به خارجی کار بدهند تقریبا غیر ممکن است. با اینحال تعداد مارکهای لبنانی کمه و اگر هم بخواهید برای خودشوتون برند تاسیس کنید خیلی هزینه بر هست. دستمزد کارگر و هزینه تولید در لبنان خیلی زیاد هست برای همین پیشرفت چندانی در این زمینه ندارند.
 11. سلام . همسر من لبنانی هست . الان مجبوریم بیاییم در لبنان زندگی کنیم. اینجور که شما می فرمایید کلا و کلا و کلا کار نیست . یعنی بیچاره ایم دیگه؟ تجارت هم نمیشه کرد؟😢😢😢
  • پاسخ:

   سلام. کار همیشه برای آدم کاری و سختکوش که تخصص داشته باشه هست. هرچند اوضاع الان خیلی خرابه و خود لبنانی ها بیکارند. یکی از ادمینهای ما چند ماه بیکار شد. تجارت میشه کرد. باید راهش رو پیدا کرد.
 12. اقا سلام 

  وقتتون بخير 

  يه سوال از خدمتتون داشتم 

  من كارم دكوراسيون و ام دي اف هستش ميخواستم بدونم توي شرايط فعلي امكان كار در سوريه براي من وجود داره

  • پاسخ:

   سلام. در مورد سوریه خبر ندارم. اما فکر میکنم به جهت اینکه خودشون خیلی فنی هستند، نتونید رقابت کنید. یعنی صرفه نداشته باشه براتون.
 13. با سلام و درود فراوان

  بنده متخصص شبکه و امنیت با مسلط به شبکه های سیسکو، ماکروسافت، میکروتیک و امنیت شبکه و ... هستم

  میخواستم ببینم امکان یافتن شغلی مناسب دارم توی لبنان؟

  • پاسخ:

   سلام. در لبنان برای چنین کارهایی باید در شرکت های معتبر استخدام بشید و حقوق پایه بالای 2000 دلار هست. ولی شرکتهای حسابی، عمدتا متعلق به مسیحیان هست که شیعیان رو کمتر استخدام میکنند، چه برسه خارجی اونم ایرانی! اونها سعی می کنند فارغ التحصیل های نخبه دانشگاه هایی مثل آمریکایی بیروت و سنت ژورف و درس خوانده های خارج رو استخدام کنند.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی