۷

حمایت سیاستمدار کهنه کار شیعه از حزب الله

سیاست مقاومت اخبار

نبیه بری

نبیه بری رییس پارلمان لبنان، در مقابل تحریم حزب الله ایستادگی کرد. وی این اقدام را برای لبنان مخرب دانست و آن را فراتر از تحریم یک گروه دانست. رییس حرکت امل در 7 ام خرداد ماه در دیدار با دانیل گلیزر وزیر خزانه داری آمریکا و در حضور کاردار سفارت آمریکا در بیروت ریچارد جونز چنین گفت: اولا چطور می خواهید این قانون را اجرا کنید؟ هر کسی را خطری برای شما داشت فورا حذف می کنید؟ شما اینجا خبرچین های دروغگویی دارید. من دارم به شما خبر درست می دهم. اگر دنبال بزرگترین شریک حزب الله می گردید اون من هستم. چیزی در حدود 200 شهرداری را با حزب الله مشارکتا در اختیار دارم. یا رییس شهرداری از حزب الله است و معاونش از حرکت امل یا برعکس. دومین شهرداری بزرگ بعد از شهرداری بیروت، شهرداری غبیری است، آن را هم با حزب الله بصورت مشارکتی در اختیار دارم. بودجه اش را از وزارت اقتصاد که وزیرش یک حرکت املی است به دست می آورد. آیا توقع دارید وزیر اقتصاد، بودجه شهرداری را با گونی به آنجا حمل کند؟ بودجه ای معادل ماهی یک میلیارد و 400 میلیون لیره یعنی حدود 18 میلیارد در سال. این مبلغ در گونی و کیسه باید حمل شود به جای چک؟ من رییس مجلس نمایندگان هستم و حقوق نمایندگان را پرداخت می کنم. توقع دارید من به 13 نماینده حزب الله با کیسه پول بدهم؟ شما از ساختار در هم تنیده جامعه لبنان آگاهید؟ سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله است و برادرش عضو حرکت امل. در طایفه شیعه هیچ خانواده ای نیست که یک نفر در حزب الله و فرزند دیگری در حرکت امل نداشته باشد. یکی با سید حسن نصرالله است و دیگری با من. کاری که شما می کنید نابودی لبنان است. مگر اینکه تحریمها فقط مخصوص حزب الله نباشد، بلکه در واقع کل شیعیان را هدف گرفته باشد. اضافه کنم مجموعه های سیاسی بزرگی مثل جریان ملی آزاد مسیحی حزب الله را تایید می کنند. با آنها چه می کنید؟
به نقل از روزنامه الاخبار
همچنین در اسناد ویکیلیکس که بسیاری از سیاسیون لبنان را مفتضح کرد، پیرامون موضع نبیه بری در مقابل هیئت آمریکایی در جنگ 33 روزه چنین آمده است. وی به آمریکایی ها گفته بود: ما جزئی از این درگیری هستیم. بسیاری از جوانان ما در حرکت امل، در روستاهای مرزی، در مقابل دشمن متجاوز می جنگند.
موضع شریفانه و حمایت وی از حزب الله، باعث شد دشمن نتواند این جنگ را به میدان سیاست بکشاند و حزب الله را در گوشه رینگ، تنها و در محاصره، زیر ضربه بگیرد. به خاطر همین مواضع نبیه بری، سید حسن نصرالله بعد از جنگ 33 روزه گفته بود اگر در لبنان نبیه بری نداشتیم، باید یکی می ساختیم.

لازم به ذکر است مدتی است آمریکا قوانینی برای مبارزه با آنچه تروریسم نامیده است تصویب کرده و هر بانکی که حسابی از حزب الله داشته باشد مورد تحریم آمریکا قرار خواهد گرفت. برخی بانکها در لبنان بیش از قانون مصوب عمل کرده و حساب افرادی که در حزب الله نیستند را هم بسته اند. مثلا حساب بیمارستان های خیریه شیعه بسته شده است.

چند روز پیش افراد ناشناس، بمبی دو کیلویی بطور ناشیانه جلوی یکی از این بانکها منفجر نمودند که آن را به حزب الله نسبت دهند. از آن روز، دوباره حزب الله که مدتهاست از شر انتحاری های تکفیری خلاص شده، ورودی های ضاحیه را ایست بازرسی گذاشته. چرا که اینبار تروریستها، از راه دیگری وارد شده اند. برخی از مردم عقیده دارند این بمب کار شاخه اطلاعات دولت که ریاست آن و بیشتر نیروهای آن از سنی های طرفدار حریری هستند، کار گذاشته شده.

جالب است بدانید، سفارت کانادا و سازمان ملل دو روز قبل از بمگذاری به اطرافیان خود خبر داده بودند که از تردد در خیابان وردان (محل انفجار) خود داری کنند. همچنین بخشنامه ای به نیروهای امنیتی داده شده بود که از حمله تروریستی قریب الوقوع جبهه النصره در این خیابان و در آن روز خبر داشت.

سفارت آلمان که کمتر پیش آمده هشدار امنیتی به تبعه های این کشور در لبنان بدهد، هشدار داده در ماه رمضان از حضور در قهوه خانه ها و رستوران ها پرهیز کنند. ظاهرا تروریستها دست بردار نیستند و وقتی از افطار با خون رافضی ها حرف می زنند، توانسته اند مغز عده زیادی را شستشو دهند.

نظرات (۷)

 1. سلام علیکم
  یاد صحبت ها دو روز پیش آقا افتادم در مورد اعتراف آقایون به صحت استدلال های ایشون
  حالا وجه تشابه مسئولین لبنانی ایرانی در چیه که حرف و استدلال تو مغز مبارکشون نمیره ، الله اعلم
  • پاسخ:

   علیکم السلام
   ظاهرا روزه خیلی روی من اثر گذاشته. متوجه نشدم منظورتون چیه blush
 2. برادر زیبا قلم.این سخنان رو هفت خرداد گفتن؟ مطمینی؟پس چرا الان گذاشتی.شاید ۲۷ خرداده
  • پاسخ:

   نه مال گذشته است. ماه پنجم میلادی. چند روز پیش منتشر شده. میدانید که وقتم کم است و نمی توانم به روز یا زودتر از به روز(!) مطلب تهیه کنم.
 3. سلام
  حلول ماه مبارک رو تبریک عرض میکنم(با تاخیر زیاد)
  لطف می کنید یک مطلب هم در مورد شخص نبیه بری بنویسید؟
  خیلی ممنونم
 4. سید جان متوجه شدی که عربستان حریری رو مثل دستمال کاغذی پرت کرد تو آشغالی؟
  دلیلش چیه؟
  • پاسخ:

   دلیل عمده اش رو ناتوانی حریری از مقابله سیاسی با حزب الله ذکر می کنند. ضمن اینکه محمچ بن سلمان داره همه چیز رو میگیره در اختیار خودش. شرکت بن لادن رو هم کنار زد شرکت خودشو گذاشت که باعث سقوط جرثقیل شد. حریری تنها برای عربستان هزینه داشته و الان 580 میلیون دلار فقط بدهی داخل لبنان داره. کارمندان شرکت اوجیه 8 ماه هست حقوق نگرفتن. حتی کارمندان حزبش در لبنان هم مشکلاتی در دریافت حقوقهایشان داشته اند و بارها اعتراض و تظاهرات کردن.
 5. سلام
  طاعات و عبادات مقبول ان شاءالله
  آقای علوی این تهمت هایی که جلال الدین فارسی به شهید چمران و امام موسی صدر می زند تا چه حد به واقعیت نزدیک هستش؟ توی خلی از نوشته ها و حتی کتابی که اصولگراها نوشتند به ایشون استناد شده؛ لطفا در این باره کمی توضیح می دهید
  • پاسخ:

   علیکم السلام
   تهمت دروغی هست. من با ادمهایی که قبلا کمونیست بودند و با امام موسی صدر و چمران چپ بودند و می‌گفتند اینها ادم شاه و ساواک هستند مصاحبه کردم. اونها به اشتباه خودشون اعتراف میکنند. و می گویند این افکار را فلسطینی ها بین مردم رواج می دادند و صد البته لیبی.
 6. سلام زراد. ما رو توی این شب های عزیز فراموش نکن
  تسلیت  باد ایام سوگواری امیرالمومنین

  • پاسخ:

   پراید بدنام شده. محصولات امروز جهان در این کلاس، همه ضعیف هستند. اما در ایران چون تعداد بسیار بالایی پراید هست، هرکس تصادف کند و فوت شود می گویند تقصیر پراید است. اگر بنز بود نمی مرد. اتفاقا در لبنان تصادفات با ماشینهای دیگر مرگ آور تر از پراید است (در لبنان پراید کره ای به تعداد بسیار اندک وجود دارد) لذا طبق آمار، بنز و ماشینهای دیگر باید علت مرگ و میر در تصادفات مشخص شوند.
   من با این قیمتها شانسی برای این محصولات ایرانی نمی بینم. وقاتی طرف می تواند با 14 هزار دلار پژو 301 بخرد، یا نیسان سانی، خب قاعدتا نباید به گزینه ایرانی فکر کند. وقتی ماشینهای کلاس پراید، یعنی اکونومی ها مثل کیا پیکانتو یا هیوندا i10 یا شورلت سپارک با حدود 9000 دلار هستند چرا باید یک ماشین جدید که تجربه نشده بخرند؟ سهم آنها از بازار سهمی مشابه چینی ها خواهد بود.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی